Intel, 10. Nesil Comet Lake İşlemcilerini Duyurdu!

Intel, nihayet uzun süredir beklenen Comet Lake mimariye sahip 10. nesil işlemcilerini duyurdu. Comet lake mimariye sahip yeni işlemci modelleri daha düşük güç tüketimi ve daha fazla performans hedefleyen yeni işlemciler, GPU tarafında da önemli yenilikler barındırıyor. Toplam 32 farklı modelden oluşan seri, çekirdek teknolojisi anlamında önemli yenilikler barındırmıyor. Ancak çekirdek sayısı ve frekans hızı tarafında değişiklikler kendisini gösteriyor. Bunun yanı sıra Intel, kullanıcıların sıkça eleştirdiği GPU tarafında ise artık farklı çözümler sunuyor. Sonu F ile biten işlemcilerde UHD Graphics 630 grafik arabirimi bulunmazken, KF tipi işlemcilerde ise dahili GPU devre dışı bırakılabiliyor. 

Serinin en yüksek frekans hızına sahip olan üyesi Intel Core i9-10900K, en hızlı oyun işlemcisi olarak öne çıkıyor. Intel Core i9-10900K, 10 çekirdek ve 20 iş parçacığı 3.7 GHz hızına sahip ve ihtiyaç duyulduğunda bu hızı 5.3 GHz‘e kadar çıkarabiliyor. Intel core i9 amiral gemisi yeni işlemcinin fiyatı ise 488 dolar olarak açıklandı. Şirketin anakart partnerleri ayrıca LGA 1200 soketli ve Z490 çipsetli 50’den fazla anakart kullandıklarını duyurdu.

Dünya’nın En Hızlı Masaüstü Oyun İşlemcisi” iddiası ile tanıtılan işlemcilerin özelliklerine bakacak olursak, Yeni Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0  daha az iş parçacıklı uygulamalar üzerinde otomatik performans artışı sağlarken, her çekirdek için hiper iş parçacığı kontrolü de deneyimli hız aşırtmacılara her bir çekirdek için devreye sokulacak ya da devreden çıkarılacak iş parçacığına karar verme olanağı sunuyor. Ayrıca, i9 işlemcilerin 70 santigratın altında olduklarında daha yüksek performans göstermelerini sağlayan “Thermal Velocity Boost” teknolojisi de var.

En üstün oyun deneyimini mümkün kılmak için tasarlanan 10.Nesil İşlemciler frekans uyumlamada daha fazla kontrole, çoklu görevlerin daha hızlı yerine getirilmesine ve oyunların daha sorunsuz ve kesintisiz oynanmasına olanak tanıyor.

10.Nesil Intel Comet Lake Serisi işlemciler tüm dünyada normal perakende satış noktalarında; orijinal malzeme üreticileri tarafından satılan masaüstü bilgisayarların içinde ve kanal sistem entegratörlerinde Mayıs ayından itibaren satışa sunulacak.